Yin&Yang’a Derin Bir Bakış

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

nsanlar bir şeyleri güzel olarak gördüklerinde,
çirkinlik yaratıldı.
İnsanlar işleri iyi gördüğü zaman,
kötülük yaratıldı.

Olmak ve olmamak birbirini üretir.
Zor ve kolay birbirini tamamlar.
Uzun ve kısa, birbirlerini tanımlar.
Yüksek ve düşük birbirlerine karşı gelir.
Ön ve arka birbirlerini takip eder.

Bir tanım: Yin / Yang: Beraber bütünlüğü tamamlayan iki yarı. Yin ve yang değişimin başlangıç noktasıdır. Bir şey bütün olduğunda, tanım gereği, değişmez ve tamamlanır. Böylece bir şeyi iki yarıya böldüğünüzde – yin / yang, bütünlüğün dengesini bozar. Her iki yarım da birbirleriyle yeni bir denge arayışı içerisinde birbirlerini takip ederler.

Yin kelimesi “gölgeli taraf” ve Yang “güneşli taraf” anlamına gelir.

Yin Yang, bir bütün oluşturan dualite kavramıdır. Her gün Yin ve Yang örnekleriyle karşılaşıyoruz. Örnek olarak: gece (Yin) ve gündüz (Yang), kadın (Yin) ve erkek (Yang). Binlerce yıl boyunca, çeşitli Yin Yang sınıflandırma sistemleri altında bir miktar sıralama ve gruplandırma yapılmıştır.

Yin Yang’ın sembolüne Taijitu denir. Çoğu insan sadece batıdaki yin yang sembolü diyor. Taijitu sembolü birden fazla kültürde bulunur ve yıllar geçtikçe Taoizm’i temsil etmeye başlar.

Yin Yang’ın Doğasını Tanımlayan Temel Kavramlar

Ne Yin ne de Yang mutlak değildir. Hiçbir şey tamamen Yin ya da tamamen Yang değildir. Her yön, diğer yön için başlangıç ​​noktası içerir. Örneğin, gündüz gece olur, sonra gece gündüz olur. Yin ve Yang birbirlerine bağımlıdırlar, böylece bir tanımın diğerinin tanımını tamamlaması gerekir.
Yin Yang statik değil. Yin ve Yang’ın doğası akar ve zamanla değişir. Basit bir örnek, günün yavaş yavaş geceye nasıl aktığını düşünmektir. Ancak, gündüz ve gecenin uzunluğu değişiyor. Dünya yaşlandıkça, dönüşü yavaşlar, gece ve gündüz uzunluğunun uzamasına neden olur. Gündüz ve gece statik varlıklar değildir. Bazen Yin ve Yang arasındaki ilişkideki değişiklikler, bir özelliğin diğerine dönüştüğü yerde dramatik olabilir. Örnek olarak: bazı balık türlerinin erkek nüfusu yeterli olmadığında hızla erkeklere dönüşen kadınları vardır.
Yin ve Yang’ın toplamı bir bütündür. Bunun bir etkisi: Bir yönü artırdıkça diğeri bütünün genel dengesini korumak için azalır.
Yin Yang’ın dengesi dış etkilerden dolayı eğrilebilir. Dört olası dengesizlik var:
Eksikliği Yang
Eksikliği yin
Yang fazlası
Aşırı Yin
Bu dengesizlikler eşleştirilebilir: böylece bir Yin fazlalığı Yang eksikliğini taklit edebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Şimdi de Yan ve yangı hayattan örneklerle açıklayalım biraz da:

Hayatta sık sık sorunlara karşılaşabiliriz. Örneğin, bir kişi orta yaş krizi geçiriyor olabilir (bu Yang olur). Ancak, krizdeki zorluklar kişiyi yeniden bütünlük aramaya itebilir (cevapları kucaklamak Yin olur). Krize karşı bir bütün olmak çabasında, kişi daha sonra yeni ve daha iyi bir insan olmak için orta yaşta bir dönüşüm yaşar. Krizi reddetmek, zayıf durumda kalmak ve büyümemek olacaktır. Krizi kabul etmek, öğrenmek ve açık fikirli olmak, deneyimi kişi için anlamlı bir şey haline getirecek şekilde değiştirir. Bu örnekte, yaşamımızda bir dengesizlik bulurken, doğamızı genişletmek için dengeleyici faaliyetler veya seçenekler bulmak için bize ilham vermek için yin / yang’ı kullanabiliriz. Bir kişi orta yaş krizinin belirtilerini inceleyebilir ve sonra dengeleme cevaplarını arayabilir. Örneğin, bir kişi kendini aynada tanımazsa, belki de kendilerini yeni bir bakış açısıyla ve başkalarının gözünden görmeyi öğrenmek için oyunculuk dersleri alabilir.

Burada biraz yoga ile ilişkisine bakalım:

Yin Yoga, vücuttaki derin, yoğun (Yin) bağ dokuları ve eklemler üzerinde çalışarak pozların daha uzun süre pasif tutulduğu daha yavaş bir uygulamadır. … Yang Yoga, aksine, (Yang) kasları ve kan akışı, kuvvet, dayanıklılık ve esneklik üzerinde çalışan daha aktif bir uygulama anlamına gelir.

Örneğin çocuk pozu yin bir pozdur.

Ters Kafa Duruşu yang bir pozdur.

Yogada hem yine hem yang’a ihtiyacımız var. Dengeyi ancak bu şekilde bulabiliriz.

Size yin&yang’ı dengede bir hayat dilerim..

Keşfedilecek Daha Fazlası

Yoga Nidra ve Beş Kosha

Yoga nidra veya yoga uykusu( meditasyon uygulaması) , yoga kitaplarında tartışıldığı gibi beş ana koshaya dayanır. Bazen kılıf olarak adlandırılan bu katmanlar, fiziksel, enerjik, zihinsel / duygusal, daha yüksek zeka ve mutluluk bedenlerini içerir. Yoga nidra senaryolarında açıklandığı gibi, her katman birer birer öne çıkar ve daha sonra yerine yerleşir

Devamını Oku »

Taocu Yoga Kökleri

Derin meditasyon yoluyla, kadim ruhani ustalar bedenin enerji sistemi hakkında içgörü kazandılar. Hindistan’da yogiler bu enerji prana ve yollarına nadi adını verdi; Çin’de Taocular buna qi (chee olarak telaffuz edilir) adını verdiler ve qi’nin meridyenler denilen yollardan akışını tanımlayan akupunktur bilimini kurdular. Bu qi akışını uyumlu hale getirmek için tai

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

15.11.2020
FİTFLOWYOGA UZMANLIK EĞİTİMİ
Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Yoga Alliance onaylı bu temel seviye hocalık programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...