Covid 19 İçin Yoga İşe Yarıyor mu?

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Türkiye’deki enfeksiyonların sayısı arttıkça, endişeniz de artabilir. Ancak belirsizlik, beklenti ve korku ile ilgili stres sağlığınıza da zarar verebilir.

Bu nedenle uygulamanızın bedenlerinizi ve zihninizi nasıl güçlendirebileceğini anlamanıza yardımcı olmak için Ayurveda, yoga, farkındalık öğretilerine bu yazıda ışık tutmak istedik..

Ayurveda Uygulayıcısı ve Ayurveda Kripalu Okulu’nun eski dekanı olan Larissa Hall Carlson, “Her şey stres seviyelerini düşük tutmak ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmakla ilgili..” diyor.

Bağışıklık Sisteminizi Optimize Etmek İçin İpuçları:

1. Ilık tuzlu suyla gargara yapın ve bunun için  neti kabı kullanın.

Mikroplar ve bakteriler kan dolaşımınıza girmeden ve bağışıklığınızı etkilemeden 24 saat önce burnunuzda ve boğazınızda takılıyor, diye açıklıyor ve tuz onları temizliyor. Bu tuzlu su durulamalarını önleyici tedbirler olarak veya kendinizi hasta hissetmeye başladığınızda kullanabilirsiniz.

2. İyi Uyuyun.

Büyük, ağır, geç öğünlerden kaçının, çünkü bunlar sindirimi  zorlar ve bağışıklık sistemini tehlikeye atabilir .  Ayurvedik düşünceye göre vata rüzgar gibidir. Serin, kuru, sert ve düzensizdir – ve benzer özelliklere sahip herhangi bir şey onu artırma eğilimindedir. Dengesiz kaldığında buna vata düzensizliği denir.

Hayatınızı doğanın ritimlerine göre yaşamak, yeterince uyumak, prana (veya yaşam gücü) ile dolu yiyecekler yemek ve ojalar veya genel refah oluşturmak. “Dokunulmazlık, hayatınızı nasıl yaşadığınızla ilgilidir” diyor. “Yogiler olarak büyük görevimiz, belirsizlik karşısında mutlu olmaya çalışmak ve elimizden gelen en iyi şekilde hayatlarımıza devam etmektir. Gerçek şu ki, korku bizi gerçekle temasa geçiriyor, ki bu bazen sonuçları etkileyebiliyor.Ancak nihayetinde başımıza gelenler üzerinde kontrolümüz yok. “

3. Tulsi çayı için.

Hall Carlson, Ayurveda bitkilerinin en saygın bitkilerinden biri olan tulsi’nin stres, ateş ve baş ağrısını azaltan ve akciğer temizleyici olarak bilindiğini söylüyor. “Onsuz hiçbir yere gitmem; arabamda, çantamda..” Koronavirüs gibi virüsler yayıldıklarında, sorunlu solunum koşulları yaratırlar ve tulsi bunlara yardımcı olabilir, diye ekliyor Hall Carlson.

4.Ek Gıdalar (supplement)


Douillard, tulsi sizin  çayınız değilse, Ayurvedik süper bitki Ashwagandha ile bağışıklığı artırabilir ve yorgunluk ve endişeyle mücadele edebilirsiniz, diyor. Ayrıca doğal bir anti-mikrobiyal olarak zerdeçalı tavsiye ediyor.

5. Doğru nefes alın

Hall Carlson, akciğerleriniz dağınıklığı ve toksinleri temizleyen en büyük lenf pompanızdır, diye açıklıyor. Stresi azaltmak ve bağışıklığı artırmak için günlük bir pranayama uygulaması öneriyor. Derin nefes almak ya da tam bir yogik nefes, ciğerlerinizi güçlü tutacaktır.

6. Masaj

Hall Carlson ayrıca cildi beslemek ve nemlendirmek ve yıpranmış sinirleri yatıştırmak için organik yağlarla günlük abhyanga veya kendi kendine masaj önermektedir – örneğin zeytin ve hindistancevizi de işe yarar -. Bu yalnızca önleyici bir önlemdir; hasta olduğunuzda, metabolizmanız toksinleri işlemeye çalışır ve hem böcekler hem de ağır yağlarla boğuşabilir.

7. Gün içinde vata dengeleme molaları vermek

Kendinizi dağınık ve stresli hissettiğinizde, farkındalık uygulamaları, yürüyüşler, sessiz oturma , yavaş bir flow veya Restoratif Yoga için ideal olarak 20 dakika kadar ayırdığınızdan emin olun. Özellikle de  günün sonuna doğru,  sinir sisteminizin sıfırlanmasına izin vererek Savasana’yı atlamayın.

Korku ve endişe halindeyseniz önce yang bir uygulama yaparak endişelerinizi azaltıp daha sonra yin bir uygulamaya geçmelisiniz.

**Kaygı ve stresi azaltmak devamında yin yoga uygulamak için üyelere özel sayfamıza girerek ,üye olup ücretsiz online derslerden faydalanabilirsiniz..

Keşfedilecek Daha Fazlası

Savasana Pozu Neden Önemli?

Bugün çoğu yoga dersinde, Savasana (veya Shavasana) “son dinlenme pozu” olarak bilinir. Klasik hatha yoga veya Sivananda da egzersiz sırasında pozlar arasındaki kısa molalar için kullanır. İleri geri bükülmeler, dengeleme pozları veya ters çevirmelerle karşılaştırıldığında en kolay duruş gibi görünse de, Savasana aslında birçok insan için en zorlayıcı olabilir. Savasana’nın

Devamını Oku »

Kapalabhati Pranayama Nedir?

 Kapalabhati Pranayama Nedir ?  Kapalabhati, tüm vücudu taze oksijenle harika bir şekilde doyuran ve gençleştiren bir yoga nefes egzersizidir. Anuloma Viloma gibi, genellikle Hatha ve Sivananda yoga seanslarının başında gerçekleşir çünkü vücudu asanaların (yoga pozları) en iyi şekilde yararlanmaya hazırlar. Dahası, prana (yaşamsal enerji) akışını teşvik eder ve daha yüksek

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

7.11.2021
FİTFLOWYOGA ONLİNE UZMANLIK EĞİTİMİ
Mindfulness Temelli Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Fitflowyoga  Temel Seviye Hocalık Programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde yogayı

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...