Aparigraha

Bu gönderiyi paylaş

Öncelikle bu yolların neler olduğunu açıklamadan önce ‘Aparigraha’ nın ne olduğundan bahsetmek gerek. Patanjali yogiler için   hazırladığı Yoga Sutra’da yogilerin uyması gereken evrensel yasalardan bahsetmiştir.

Bu yamalar yoga ağacının ilk kökleridir ve yoga egzersizlerinin temelidir. Yamalarda kendi içinde ayrılırlar.Bunları isim olarak sıralayacak olursak,

Ahimsa (zarar vermemek) , Satya( Dürüstlük) , Asteya( Çalmamak), Bramacharya (asıl gerçeğe doğru ilerlemek) ve son olarak da Aparigraha ( yalnızca gerekli olanı almak) ..

Bu yazı son yama olan Aparigraha’yı nasıl hayatınızda pratik edebileceğinizin yollarını açıklayacaktır. Diğer yamalar için daha sonra ayrıca yazılar ekleyeceğim.

Bu yazının bundan sonraki kısmı için hayatınızda sıkıca tutunduğunuz birşeyler var mı? Bu soruyu bir düşünmenizi isterim. Sizin sıkıca tuttuğunuz belki aslında artık bırakmanız gereken herhangi bir şey, bir alışkanlık ,bir nesne, bir huy veya kişiler de olabilir..

Belkide sıkıca tutunduğunuz size yararı olmayan şeyleri bırakma vakti gelmiştir ki onların yerine yeni fikirler,yeni nesneler, yeni insanlar koyabilesiniz..Aparigha kelime anlamıyla yeterli olanı almak , gereğinden fazlasını  bırakmak olarak tanımlanabilir.Fazla gelen herşeyi yine de benim olsun egosuyla hayatımıza kattığımız zamanlar olmuştur.

Oysaki Aparigha yamasında Patanjali fazla veya  yararı olmayan hiçbir şeyin hayatımızda olmaması gerektiğini vurgular.Aslında özü sadeliktir.

1-BIRAKMAYI ÖĞREN : Evrenin enerjisi alma-verme düzeni üzerine kuruludur.Eğer yeni birşey aldıysanız eskiyeni hayatnızından çıkarın.Tutmayın buna evdeki minik bir gereçle başlayın önce sonra bunu davranış haline getirebildiğinizde durumlara ve kişiler üzerinde uygulayabilmeniz kolaylaşacaktır.

2-NEFES: Aslında çoğu zaman stresli olmanın kaynağı nefesi tutma alışkanlığında yatar.Tabiki her gün dış dünyada stres kaynaklı bir sürü uyarıcıyla karşılaşırız .Ve her zaman hayat bizim istediğimiz yönde gitmez .Her koşulda stresle başa çıkabilmenin bir diğer yolu, nefes farkındalığıdır.Yanı stresli olduğunuz her hangi bir zaman dikkatinizi nefese getirin.Derin ve sakin nefesler almaya çalışın.Bu stresinizi azaltıp ,sizi ana getirecektir.

3-KENDİNİ ÖNEMSE: Kendinizi korkmuş veya gÜvensiz hissettiğiniz durumlarda başkalarından yardım veya destek beklemek yerine ,kendi gücünüzü hatırlayın.Kendinize güverek her ne karar alırsanız alın arkasındakı durabilecek içsel gücünüzün olduğunu hatırlayın.

4-POZİTİF OL : Sürekli olarak bildiğiniz davranış kalıplarına girmek, sonuç alamadığınız halde eskiyi tekrarlamak ,anılara sarılmak yerine olumlu duygularla negatif düşüncelerin yerini değiştirmeye çalışın. Kendi kendinize olumsuza değil olumlu olana odaklanın.Unutmayın başınıza gelen en kötü olayda bile hayrınızaa olan bir yan vardır.

5-AFFETMEK: Affedin evet doğru okudunuz! Geçmişte olan hala tutunduğunuz kişi ve olaylar her ne ise affedin. Çünkü birine veya bir duruma kızgın olarak kendi ayaklarınıza pranga taktığınızı unutmayın. Affetmek ,bırakmaktır..

6-PRATİK: Bazen en mükkemmel asanayı yapmak veya meditasyon yaparken aydınlanma odaklı olmak insan egosunun zaaflarından biridir. Böyle bir duygu içinde bulursanız kendinizi elinizden geleni yapın ,çalışmaya devam edin . İçinizdeki rehberinizden uzaklaşmayın. Siz zaten kendi potansiyellerinizde mükemmelsiniz.

7-CÖMERT OLUN: Evren alma verme yasasına göre dizayn edilmiştir.Size verilen nefes, kalp atışı ,size sunulan her türlü güzellik için cömert olun.Yardım edin, elinizdeki ve kalbinizdeki nimetleri çevrenizle paylaşmaktan çekinmeyin.Siz ne kadar cömert olursanız evren de size o kadar cömert olacaktır.

SEVGİYLE…

Keşfedilecek Daha Fazlası

Çakra Nedir?

Doğu Tıbbında kabul gören bir teoriye göre, etten kemikten olan maddi bedenimizden başka bir de enerji bedenimiz var. Kanın bedenimizde dolaştığı gibi, enerji de bu enerji

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

09.04.2023
Fitflowyoga Teacher Training in TULUM
2023 Programs: 5th March 16th April 14th May 11th June 1th July 1th August Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga ties into today’s masters Discover mindfulness meditation Experience

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...