Aşağı Bakan Köpek Pozunun Yararları

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bu asanayı bir başlangıç seviyesi iseniz en başta kesinlikle doğru öğrenmelisiniz. Birçok kişi başlangıç olmasa da bu asanayı yanlış uygulayabiliyor. Hoca olarak bunu gördüğümde düzeltip doğrusunu gösterme şansım oluyor.

Bu asananın öncelikle bir çok yararı var. Beyne kan akışını getirmesi, kasları uzatırken güçlendirmesi ve enerji vermesi. Ancak bunların olabilmesi için pozu doğru yapmak önemli. Ve bir de eğer vinyasa stilinde yoga yapıyorsanız bu poz en temel pozlardan biri  diyebilirim ve de çok sık kullandığımız.

1- Omuzları ve kolları güçlendirmesi: 

Aşağıda bakana girdiğinizde üst kolları birbirine doğru çevirinki  baş ve boyun bölgesine alan açılsın. Bunu deneyebilirsiniz iç dirsekleri birbirine doğru çevirin. Bunu yaparken dirsekleri kilitlemeyin. Ancak üst kol kemiklerinizi sarmalayan tricepslerinizi sıkabilirsiniz. Bunu yaparken özellikle baş ve işaret parmaklarınızı mata iyice basın.

Karpal Tünel sendromunu önlemek için iyidir, el bileklerini güçlendirir.

2-Karın merkez gücü besler -beli hizalar

Pozun içindeyken şimdi karın bel bölgesine odağınızı getirin. Alt karın bölgesini hafifçe yukarı doğru iterken (çekme de diyebiliriz. ) Üst omurgayı da yere doğru çekin(uzatın). Belinizi uzatmaya odaklanın. Nefesi karın bölgesine kadar uzatarak alın ve verin.(uuaji)

Bu poz güçlenmek ve core bölgesini aktive etmek için etkili bir temel poz. Ayrıca baş hizasından kuyruk sokumana kadar omurgayı uzatmak için de etkili.

3.Hamstringleri ve baldırları uzatır:

Bu pozun en sevdiğim yararlarından birisi hamstringleri uzatması. Eğer çok sıkıysa hamstringleriniz dizi hafifçe bükebilirsiniz. Dizleri büksenizde streç etmeye devam edebilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlarda topuğu yere bastırma çabası görüyorum. Lütfen hamstringleriniz sıkıysa dizleri bir parça bükün ve topukları yerden sıyırın,hafifçe! Merak etmeyin diz bükülüyken de hamstringler uzamaya devam edecektir.

Hamstringleri uzatırken de bacakları kuvvetlendirirsiniz. Şöyle imgeleyin : kalça yukarı doğru uzarken , topuklar yere doğru uzuyor.

4.Beyne kan akışını getiriyor.

Bütün ters duruşlarda aynı etki söz konusu. Ama bu asana bir ters duruş sınıflandırmasında değil ancak kafanın konumu beyin için ters duruş etikisi yaratmakta.Yeni başlayanlar için çok temel bir ters duruş bile denilebilir. Bu pozisyon enerjini yükseltmek ve fokuslanmak için ideal. Ancak omuzları baştan uzak tut. Ve boyun bölgeslini rahatlat. Sabahları enerji için uygulaması çok yararlı.

5.Omurgayı uzatır ve arka bedeni güçlendirir.

Bu pozda arka bedeni uzatttığınızda kalçadan -başın tepesine doğru. Ortaya çıkan his muazzam.Omurganın uzamasıyla ortaya çıkan enerji,his. Aynı zamanda teropatik ve bel sorunlarını iyileştirici etkileri yadsınamaz. Omurgayı uzatarak daha fazla oksijene de yer açmış oluyorsunuz.

Herkes bu asanayı uygulayabilir. Asanada kaldıkça uzama ve genişleme hissini fazlasıyla deneyimleyip-güçlenmek mümkün. Temel asanalardan biri. 5 ila 7 nefes bile kalınabilir. Ayrıca bir vinyasa uygulamasında geçiş asanası olarak çokça kullanılır.

Keşfedilecek Daha Fazlası

Yoganın -Matın Ötesindeki Faydaları

Yoga – Matın Ötesindeki Faydaları Eski bir uygulama ve meditasyon olan yoga, günümüzün yoğun toplumunda giderek daha popüler hale geldi. Birçok insan için yoga, kaotik ve yoğun yaşamlarından bir geri çekilme sağlar. Yatak odanızdaki bir paspasta, Hindistan’da bir ashramda veya hatta New York City Times Square’de aşağı doğru bakan köpek

Devamını Oku »

Taocu Yoga Kökleri

Derin meditasyon yoluyla, kadim ruhani ustalar bedenin enerji sistemi hakkında içgörü kazandılar. Hindistan’da yogiler bu enerji prana ve yollarına nadi adını verdi; Çin’de Taocular buna qi (chee olarak telaffuz edilir) adını verdiler ve qi’nin meridyenler denilen yollardan akışını tanımlayan akupunktur bilimini kurdular. Bu qi akışını uyumlu hale getirmek için tai

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

15.11.2020
FİTFLOWYOGA UZMANLIK EĞİTİMİ
Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Yoga Alliance onaylı bu temel seviye hocalık programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...