Balasana (Çocuk ) Pozunun Mitolojisi

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bir gün Krishna abisi Balaram ile oynarken ağzına bir miktar toprak atar.Bunu gören abisi annesi Yashoda’ya haber verir.

Annesini Krishna’yı kolundan çeker ve toprağı yiyip yemediğini sorar.Krishna’nın ağzı çamurlu olmasına  rağmen hayır cevabını verir. Ağzını açtırıp içine bakan anne çamur yerine tüm   kainatı ve tüm galaksileri yediğini görür.

Krishna’nın ailesi ve arkadaşları onun ilahi tanrılığının belirsiz bir şekilde farkında
olmasına rağmen, onun çocuksu cazibesi olanları unutturur.

Yaşanan bu unutkanlık ile Krishna’nın arkadaşları, onun tanrısallığının farkında  olmadan ve ondan korkmadan onunla oynamaya ve şaka yapmaya devam eder.

Bu yoga felsefesinin paradokslarından  biridir: İlk olarak ilahi doğamızı
hatırlamamız gerekir ve onun içine  yerleştiğimizde dünyaya bağlı kalmak için onu tekrar unutmamız gerekir. Ancak bu, ruhumuzla olan bağımızı kaybetmediğimiz eğlenceli bir unutkanlık türüdür.

 

Asanalar arasında bir süre kalıp pozu içselleştirmemiz için veya zor bir pozdan sonra dinlenmemiz için idealdir.

Bu masum ve alıcı poz bize yenilenme sunar, yoga pratiklerimizin dönüşümüne daha da açık oluruz.

Genellikle çocuklar en iyi öğretmenlerdir. Yoganın aslında aynı zamanda çok kolay ve çok zor olduğu söylenir. Bu basit çünkü yapmamız gereken tek şey egomuza yapışmayı bırakmak.

Ama bu da yaptığımız en zor şeylerden biri.

 

Hem Yoga Sutra hem de Bhagavad Gita’ya göre, yoganın nihai hedefi daha yüksek bir güce teslim olmamızda yatmaktadır. Yoga genellikle bizi egodan özgürleştiren bir uygulama olarak kabul edilir, fakat aynı zamanda bizi sevgi yoluyla İlahi Olan’a bağlar.

Balasana bunu sembolize eder…

 

 

Keşfedilecek Daha Fazlası

Bakasana Pozu

Karga Duruşu Nasıl Yapılır?  Crow Pose’a (diğer adıyla Crane) ilk kez girmek birçok insan için özel bir olaydır ve kesinlikle benim için de öyle olmuştu. Bir yoga dersinde başardığım ilk kol dengesiydi ve oradaki  güçlü ve esnek olma hissini asla unutmayacağım. İlk defa, beceriksiz bir acemi gibi hissetmek yerine, vücudumun

Devamını Oku »

Bir Yoga Dersine Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Yoga Hocam ne diyordu sahi? Yoga Hocaları  olarak derslerde  çoğu zaman Sankrit kelimeleri kullanırız. Özellikle asana uygulamaları esnasında veya nefesle ilgili kavramlarda sıkça bu terimlere başvururuz. Ancak bu kelimeler yogaya yeni başlayan biriyseniz ilk duyduğunuzda kulağınıza yabancı gelecek ve haliyle anlamayacaksınız. Bu herkesin başına gelen bir durum .Panik yok ?

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

04.04.2021
FİTFLOWYOGA UZMANLIK EĞİTİMİ
Mindfulness Temelli Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Fitflowyoga  Temel Seviye Hocalık Programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde yogayı

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...