Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Nasıl Çalışır?

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Farkındalık temelli bilişsel terapi (MBCT), bilişsel terapi, meditasyon ve “farkındalık” adı verilen şimdiye yönelik, yargılayıcı olmayan bir tutumun geliştirilmesini içeren bir psikoterapi türüdür.

MBCT’nin Tarihçesi Farkındalık temelli bilişsel terapi, 1960’larda Aaron T. Beck tarafından geliştirilen bilişsel terapi üzerine inşa etmeye çalışan terapistler Zindel Segal, Mark Williams ve John Teasdale tarafından geliştirilmiştir. Bilişsel terapiyi, 1979’da Jon Kabat-Zinn tarafından geliştirilen farkındalık temelli stres azaltma (MBSR) adlı bir programla bütünleştirerek terapinin daha etkili olabileceğini hissettiler.

Bilişsel Terapi Nedir?

Bilişsel terapinin birincil varsayımı, düşüncelerin ruh hallerinden önce geldiği ve yanlış kendine inançların depresyon gibi olumsuz duygulara yol açtığıdır. Bilişsel terapinin amacı, olumsuz düşünce kalıplarınızı tanımanıza ve yeniden değerlendirmenize ve onları gerçeği daha yakından yansıtan olumlu düşüncelerle değiştirmenize yardımcı olmaktır.

MBCT Nasıl Farklılaşır?

Farkındalık temelli bilişsel terapi, insanlara herhangi bir yargıya varmadan düşüncelerine ve duygularına bilinçli olarak dikkat etmelerini öğretmek için farkındalık meditasyonu gibi teknikleri kullanarak bilişsel terapi ilkelerine dayanır. Bu yaklaşım, insanların gelecekte ne olabileceğine veya olabileceğine kapılmadan düşüncelerini gözden geçirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Düşüncenin netliğini sağlar ve depresyonunuzu beslemelerine izin vermek yerine, olumsuz düşünceleri daha kolay bir şekilde salıvermeniz için gereken araçları verebilir.

Farkındalık ve bilişsel terapinin kombinasyonu, MBCT’yi bu kadar etkili kılan şeydir. Farkındalık, duygularınızı gözlemlemenize ve tanımlamanıza yardımcı olurken, bilişsel terapi size otomatik düşünce süreçlerini kesmenizi ve duygularla sağlıklı bir şekilde çalışmanızı öğretir.

Depresyon için MBCT MBCT’nin amacı, kronik depresyon hastalarının, depresyonu sürdüren ve kötüleştiren bu otomatik düşünce kalıplarına girmeyerek nüks eden durumlardan  nasıl kaçınacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Aslında, The Lancet’de yayınlanan bir araştırma, MBCT’nin depresyonun tekrarını önlemeye tıpkı antidepresan ilaçları kadar etkili bir şekilde yardımcı olduğunu buldu. Ortalama olarak, MBCT’nin cinsiyetine, yaşına, eğitimine veya ilişki durumuna bakılmaksızın tekrarlayan depresyon yaşayan insanlar için relaps riskini yaklaşık% 50 azalttığı gösterilmiştir. Araştırmalar, MBCT’nin depresif semptomların şiddetini azaltabildiğini ve bağımlılık yapan maddeler için istekleri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

8 haftalık MBCT programlarından ne bekleyebilirsiniz?

Sekiz hafta süren bir grup çalışmasıdır. Bu sekiz hafta boyunca iki saat süren haftalık bir kurs ve beşinci haftadan sonra bir gün süren bir ders vardır. Bu süre zarfında, katılımcılara, her biri birer dakika olmak üzere üç adıma odaklanan 3 dakikalık nefes alanı tekniği öğretilebilir: Kişinin deneyimini gözlemlemek (Şu anda nasılsın?) Nefese odaklanmak Vücuda ve fiziksel hislere ilgi olanlar..

Diğer MBCT teknikleri arasında vücut tarama egzersizi, yoga, yürüme ve oturma meditasyonları, düşüncelerle oturma, seslerle oturma ve farkındalık çalışmaları yer alır. Ancak uygulamanın çoğu sınıf dışında yapılır. Katılımcılardan, kaydedilmiş rehberli meditasyonları dinlemeyi ve günlük yaşamlarında farkındalığı geliştirmeye çalışmayı içeren ev ödevleri yapmaları istenir. Bu, MBCT becerilerini uygulayarak dişlerinizi fırçalamak, duş almak, bulaşıkları yıkamak, egzersiz yapmak veya yatağınızı yapmak gibi günlük aktivitelere farkındalık getirmek anlamına gelebilir: 4 Kendinizi ikinci kez tahmin etmek yerine işe yarayan şeyi yapmak. Diğer fikirlerden veya olaylardan dikkatini dağıtmadan ana odaklanmak. Çevrenizde olup bitenlere çok dikkat etmek. Bilinçli olmadan katılmak. Yargılayıcı olmayan bir duruş sergilemek. MBCT’nin zorlu çalışmalarının çoğu kendi kendine yönlendirilse de, savunucular sınıfların kendilerinin programın etkinliği için önemli olduğunu vurgulamaktadır.

MBCT hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan Ocak 2021 ‘de başlayacak Mindfulness Temelli Yoga Alliance Onaylı Uzmanlık Eğitimimize katılmayı düşünebilirsin…

Bilgi/iletişim: info@fitflowyoga.com

Keşfedilecek Daha Fazlası

Brahmari Nefesiyle Zihnini Rahatlat

Brahmari, yüksek yoga uygulamalarının çok önemli bir yönü olan boğaz bölgesinde hayati bir merkez olan vishuddha çakrası üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Ayrıca ağzın çatısındaki talu çakrayı uyarır. Tantrik metinlere göre talu çakra, epifiz ve hipofiz bezlerinin faaliyetlerini kontrol eder ve bu da vücudun ince biyokimyasını kontrol eder. Bu teknikle

Devamını Oku »

Taocu Yoga Kökleri

Derin meditasyon yoluyla, kadim ruhani ustalar bedenin enerji sistemi hakkında içgörü kazandılar. Hindistan’da yogiler bu enerji prana ve yollarına nadi adını verdi; Çin’de Taocular buna qi (chee olarak telaffuz edilir) adını verdiler ve qi’nin meridyenler denilen yollardan akışını tanımlayan akupunktur bilimini kurdular. Bu qi akışını uyumlu hale getirmek için tai

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

04.04.2021
FİTFLOWYOGA UZMANLIK EĞİTİMİ
Mindfulness Temelli Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Fitflowyoga  Temel Seviye Hocalık Programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde yogayı

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...