Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Nasıl Çalışır?

Bu gönderiyi paylaş

Farkındalık temelli bilişsel terapi (MBCT), bilişsel terapi, meditasyon ve “farkındalık” adı verilen şimdiye yönelik, yargılayıcı olmayan bir tutumun geliştirilmesini içeren bir psikoterapi türüdür.

MBCT’nin Tarihçesi Farkındalık temelli bilişsel terapi, 1960’larda Aaron T. Beck tarafından geliştirilen bilişsel terapi üzerine inşa etmeye çalışan terapistler Zindel Segal, Mark Williams ve John Teasdale tarafından geliştirilmiştir. Bilişsel terapiyi, 1979’da Jon Kabat-Zinn tarafından geliştirilen farkındalık temelli stres azaltma (MBSR) adlı bir programla bütünleştirerek terapinin daha etkili olabileceğini hissettiler.

Bilişsel Terapi Nedir?

Bilişsel terapinin birincil varsayımı, düşüncelerin ruh hallerinden önce geldiği ve yanlış kendine inançların depresyon gibi olumsuz duygulara yol açtığıdır. Bilişsel terapinin amacı, olumsuz düşünce kalıplarınızı tanımanıza ve yeniden değerlendirmenize ve onları gerçeği daha yakından yansıtan olumlu düşüncelerle değiştirmenize yardımcı olmaktır.

MBCT Nasıl Farklılaşır?

Farkındalık temelli bilişsel terapi, insanlara herhangi bir yargıya varmadan düşüncelerine ve duygularına bilinçli olarak dikkat etmelerini öğretmek için farkındalık meditasyonu gibi teknikleri kullanarak bilişsel terapi ilkelerine dayanır. Bu yaklaşım, insanların gelecekte ne olabileceğine veya olabileceğine kapılmadan düşüncelerini gözden geçirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Düşüncenin netliğini sağlar ve depresyonunuzu beslemelerine izin vermek yerine, olumsuz düşünceleri daha kolay bir şekilde salıvermeniz için gereken araçları verebilir.

Farkındalık ve bilişsel terapinin kombinasyonu, MBCT’yi bu kadar etkili kılan şeydir. Farkındalık, duygularınızı gözlemlemenize ve tanımlamanıza yardımcı olurken, bilişsel terapi size otomatik düşünce süreçlerini kesmenizi ve duygularla sağlıklı bir şekilde çalışmanızı öğretir.

Depresyon için MBCT MBCT’nin amacı, kronik depresyon hastalarının, depresyonu sürdüren ve kötüleştiren bu otomatik düşünce kalıplarına girmeyerek nüks eden durumlardan  nasıl kaçınacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Aslında, The Lancet’de yayınlanan bir araştırma, MBCT’nin depresyonun tekrarını önlemeye tıpkı antidepresan ilaçları kadar etkili bir şekilde yardımcı olduğunu buldu. Ortalama olarak, MBCT’nin cinsiyetine, yaşına, eğitimine veya ilişki durumuna bakılmaksızın tekrarlayan depresyon yaşayan insanlar için relaps riskini yaklaşık% 50 azalttığı gösterilmiştir. Araştırmalar, MBCT’nin depresif semptomların şiddetini azaltabildiğini ve bağımlılık yapan maddeler için istekleri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

8 haftalık MBCT programlarından ne bekleyebilirsiniz?

Sekiz hafta süren bir grup çalışmasıdır. Bu sekiz hafta boyunca iki saat süren haftalık bir kurs ve beşinci haftadan sonra bir gün süren bir ders vardır. Bu süre zarfında, katılımcılara, her biri birer dakika olmak üzere üç adıma odaklanan 3 dakikalık nefes alanı tekniği öğretilebilir: Kişinin deneyimini gözlemlemek (Şu anda nasılsın?) Nefese odaklanmak Vücuda ve fiziksel hislere ilgi olanlar..

Diğer MBCT teknikleri arasında vücut tarama egzersizi, yoga, yürüme ve oturma meditasyonları, düşüncelerle oturma, seslerle oturma ve farkındalık çalışmaları yer alır. Ancak uygulamanın çoğu sınıf dışında yapılır. Katılımcılardan, kaydedilmiş rehberli meditasyonları dinlemeyi ve günlük yaşamlarında farkındalığı geliştirmeye çalışmayı içeren ev ödevleri yapmaları istenir. Bu, MBCT becerilerini uygulayarak dişlerinizi fırçalamak, duş almak, bulaşıkları yıkamak, egzersiz yapmak veya yatağınızı yapmak gibi günlük aktivitelere farkındalık getirmek anlamına gelebilir: 4 Kendinizi ikinci kez tahmin etmek yerine işe yarayan şeyi yapmak. Diğer fikirlerden veya olaylardan dikkatini dağıtmadan ana odaklanmak. Çevrenizde olup bitenlere çok dikkat etmek. Bilinçli olmadan katılmak. Yargılayıcı olmayan bir duruş sergilemek. MBCT’nin zorlu çalışmalarının çoğu kendi kendine yönlendirilse de, savunucular sınıfların kendilerinin programın etkinliği için önemli olduğunu vurgulamaktadır.

MBCT hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan Ocak 2021 ‘de başlayacak Mindfulness Temelli Yoga Alliance Onaylı Uzmanlık Eğitimimize katılmayı düşünebilirsin…

Bilgi/iletişim: info@fitflowyoga.com

Keşfedilecek Daha Fazlası

Bandha Nedir?

Yoga uygulamaları bazen beklenmeyeni başarmak için tasarlanır. Enerji akışını yatıştırmak yerine onu yoğunlaştırırlar. Vücudu soğutmak yerine ısı ve canlılık getirir. Enerjinin alışılmış yollardan akmasına izin

Devamını Oku »

Yoga Nidra ve Beş Kosha

Yoga nidra veya yoga uykusu( meditasyon uygulaması) , yoga kitaplarında tartışıldığı gibi beş ana koshaya dayanır. Bazen kılıf olarak adlandırılan bu katmanlar, fiziksel, enerjik, zihinsel

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

09.04.2024
Fitflowyoga Teacher Training in TULUM
2023 Programs: 1th-13th November 1-13th December 2024 Programs 3-15th January 1-13th February 1-13th March 1-13th April 1-13th May 1-13th June 1-13th July Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...