Savasana Pozu Neden Önemli?

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Bugün çoğu yoga dersinde, Savasana (veya Shavasana) “son dinlenme pozu” olarak bilinir. Klasik hatha yoga veya Sivananda da egzersiz sırasında pozlar arasındaki kısa molalar için kullanır.

İleri geri bükülmeler, dengeleme pozları veya ters çevirmelerle karşılaştırıldığında en kolay duruş gibi görünse de, Savasana aslında birçok insan için en zorlayıcı olabilir.

Savasana’nın fiziksel kısmı gerçekten basit: sırt üstü uzanmanız ve gözlerinizi kapatmanız gerekiyor. Ama muhtemelen en zor kısım pozdan birkaç saniye sonra, maymun zihniniz devreye girmeye başladığında geliyor…

Bu noktada nefesinize odaklanmanız ve düşüncelerinizin yargılamadan gelip gitmesine izin vermeniz gerekir. Söylemesi yapmaktan kolay. Ceset pozunun faydalarını daha iyi anladığımızda, onu uygulamanın neden bu kadar önemli olduğunu ve neden “ikinci sınıf asana” olarak düşünülmemesi gerektiğini de daha iyi anlarız. Aslında Savasana, yoga pratiğinizin en önemli anı olabilir …

İlk soruya geri dönelim: Savasana’yı uygulamak neden bu kadar önemli?

1- Gözlemlemek

Savasana’nın temel amaçlarından biri, yoga pratiğimizin faydalarından yararlanmamıza izin vermektir. Bu 5, 10 ve hatta 15 dakika boyunca duyuları hissetmek, kanımızı gözlemlemek için zaman ayırırız. Daha rahat mı? Gerginlikler hala orada mı? Zihnimiz daha sakin mi? Gerçekten nasıl hissediyoruz?

2-Nefes Almak

Nefes, yoganın her yönünün bir parçası olsa bile, ileri asanaları uygularken odak kolayca kaybedilebilir. Savasana, fiziksel olarak yapacak başka bir şey olmadığı için nefese geri dönmek için mükemmel bir pozdur. Uzanarak, nefes alarak bedenimizi ve zihnimizi besleriz.

3-Sakinleşmek için

Savasana, hayatımızın hızımızı yavaşlatmaya teşvik edildiğimiz birkaç andan biridir. Hayatımızı koşarak, , metrodan işe oradan yatağa dönerek geçiriyoruz… Savasana , sakinleşmemize, rahatlamamıza ve sadece bizim için birkaç dakika ayırmamıza izin veriyor. Dersten sonra ne yiyeceğinizi veya ertesi gün ofisinizde sizi bekleyen görevleri düşünerek boşa harcamayın.

4-Zihninizi Boşaltmak İçin

Hepimiz günlük hayatımızda karışık düşünceler, duygular, korkular, endişeler ve umutlar yaşarız. Hatta belirli günlerde biraz bunaltıcı olabilir. İyi bir terleme, gerginlik ve iyi bir nefesin ardından genellikle daha hafif ve odaklanmış hissedersiniz. Savasana, fiziksel yoga pratiğinizden hemen sonra bu netlik ve dinginlik anının keyfini çıkarmanıza yardımcı olur.

5-Meditasyon yapmak

Meditasyon, yoganın önemli bir parçasıdır. Ancak yoğun fiziksel uygulamadan oturarak meditasyona geçmek zor olabilir. Savasana daha sonra bir meditasyon pratiğine başlamak için bedeni ve zihni sakinleştirmek için bir geçiş görevi görebilir.

Savasana Nasıl Yapılır?

Sırt üstü yatın. Bacaklarınızın ve kollarınızın yanlara düşmesine izin verin, doğal olarak ellerinizin avuç içleri yukarı bakacak şekilde. Gözlerini kapat ama yumuşak tut. Derin nefes alarak başlayın ve duruşu korurken nefesinizin daha ince olmasına izin verin. Bırakın nefesiniz size bedenin ve zihnin durgunluğuna rehberlik etsin. Birkaç dakika sonra, vücudunuzdan size pozdan çıkmanızı söyleyecek bir sinyal beklemenizi öneririz. Sonra, ekstremitelerden bedeninizin merkezine yavaşça ve dikkatlice hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Unutmayın!

İyi bir savasana uygulamasından sonra tekrar dinlenmiş ve enerji dolu hissetmelisiniz.:)

Keşfedilecek Daha Fazlası

Meditasyon Tarzını Bul…

Meditasyon stillerine göre sıralama, yeni bir uygulayıcı olduğunuzda yoga sınıfı programlarını gözden geçirmek gibi bir şey olabilir. Meditasyonun doğum yeri olan Hindistan’da bile, pratik için tek bir kelime yok, diyor Dunne. Temel düzeyde, tüm meditasyon zihni bilinçli olarak geliştirmeyi amaçlar, ancak tüm stiller herkes için doğru değildir. Bir farkındalık pratiği

Devamını Oku »

Savasana Pozu Neden Önemli?

Bugün çoğu yoga dersinde, Savasana (veya Shavasana) “son dinlenme pozu” olarak bilinir. Klasik hatha yoga veya Sivananda da egzersiz sırasında pozlar arasındaki kısa molalar için kullanır. İleri geri bükülmeler, dengeleme pozları veya ters çevirmelerle karşılaştırıldığında en kolay duruş gibi görünse de, Savasana aslında birçok insan için en zorlayıcı olabilir. Savasana’nın

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

01.06.2021
FİTFLOWYOGA ONLİNE UZMANLIK EĞİTİMİ
Mindfulness Temelli Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Fitflowyoga  Temel Seviye Hocalık Programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde yogayı

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...