Savasana Pozu Neden Önemli?

Bu gönderiyi paylaş

Bugün çoğu yoga dersinde, Savasana (veya Shavasana) “son dinlenme pozu” olarak bilinir. Klasik hatha yoga veya Sivananda da egzersiz sırasında pozlar arasındaki kısa molalar için kullanır.

İleri geri bükülmeler, dengeleme pozları veya ters çevirmelerle karşılaştırıldığında en kolay duruş gibi görünse de, Savasana aslında birçok insan için en zorlayıcı olabilir.

Savasana’nın fiziksel kısmı gerçekten basit: sırt üstü uzanmanız ve gözlerinizi kapatmanız gerekiyor. Ama muhtemelen en zor kısım pozdan birkaç saniye sonra, maymun zihniniz devreye girmeye başladığında geliyor…

Bu noktada nefesinize odaklanmanız ve düşüncelerinizin yargılamadan gelip gitmesine izin vermeniz gerekir. Söylemesi yapmaktan kolay. Ceset pozunun faydalarını daha iyi anladığımızda, onu uygulamanın neden bu kadar önemli olduğunu ve neden “ikinci sınıf asana” olarak düşünülmemesi gerektiğini de daha iyi anlarız. Aslında Savasana, yoga pratiğinizin en önemli anı olabilir …

İlk soruya geri dönelim: Savasana’yı uygulamak neden bu kadar önemli?

1- Gözlemlemek

Savasana’nın temel amaçlarından biri, yoga pratiğimizin faydalarından yararlanmamıza izin vermektir. Bu 5, 10 ve hatta 15 dakika boyunca duyuları hissetmek, kanımızı gözlemlemek için zaman ayırırız. Daha rahat mı? Gerginlikler hala orada mı? Zihnimiz daha sakin mi? Gerçekten nasıl hissediyoruz?

2-Nefes Almak

Nefes, yoganın her yönünün bir parçası olsa bile, ileri asanaları uygularken odak kolayca kaybedilebilir. Savasana, fiziksel olarak yapacak başka bir şey olmadığı için nefese geri dönmek için mükemmel bir pozdur. Uzanarak, nefes alarak bedenimizi ve zihnimizi besleriz.

3-Sakinleşmek için

Savasana, hayatımızın hızımızı yavaşlatmaya teşvik edildiğimiz birkaç andan biridir. Hayatımızı koşarak, , metrodan işe oradan yatağa dönerek geçiriyoruz… Savasana , sakinleşmemize, rahatlamamıza ve sadece bizim için birkaç dakika ayırmamıza izin veriyor. Dersten sonra ne yiyeceğinizi veya ertesi gün ofisinizde sizi bekleyen görevleri düşünerek boşa harcamayın.

4-Zihninizi Boşaltmak İçin

Hepimiz günlük hayatımızda karışık düşünceler, duygular, korkular, endişeler ve umutlar yaşarız. Hatta belirli günlerde biraz bunaltıcı olabilir. İyi bir terleme, gerginlik ve iyi bir nefesin ardından genellikle daha hafif ve odaklanmış hissedersiniz. Savasana, fiziksel yoga pratiğinizden hemen sonra bu netlik ve dinginlik anının keyfini çıkarmanıza yardımcı olur.

5-Meditasyon yapmak

Meditasyon, yoganın önemli bir parçasıdır. Ancak yoğun fiziksel uygulamadan oturarak meditasyona geçmek zor olabilir. Savasana daha sonra bir meditasyon pratiğine başlamak için bedeni ve zihni sakinleştirmek için bir geçiş görevi görebilir.

Savasana Nasıl Yapılır?

Sırt üstü yatın. Bacaklarınızın ve kollarınızın yanlara düşmesine izin verin, doğal olarak ellerinizin avuç içleri yukarı bakacak şekilde. Gözlerini kapat ama yumuşak tut. Derin nefes alarak başlayın ve duruşu korurken nefesinizin daha ince olmasına izin verin. Bırakın nefesiniz size bedenin ve zihnin durgunluğuna rehberlik etsin. Birkaç dakika sonra, vücudunuzdan size pozdan çıkmanızı söyleyecek bir sinyal beklemenizi öneririz. Sonra, ekstremitelerden bedeninizin merkezine yavaşça ve dikkatlice hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Unutmayın!

İyi bir savasana uygulamasından sonra tekrar dinlenmiş ve enerji dolu hissetmelisiniz.:)

Keşfedilecek Daha Fazlası

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

09.09.2022
Vinyasa Teacher Training in MEXİCO
2022 PROGRAMS: 16th October 13TH November 4th December 2023 Programs: 15th January 12th February 12th March 16th April 14th May 18th June 16th July 1th August Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...