Taocu Yoga Kökleri

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Derin meditasyon yoluyla, kadim ruhani ustalar bedenin enerji sistemi hakkında içgörü kazandılar.

Hindistan’da yogiler bu enerji prana ve yollarına nadi adını verdi; Çin’de Taocular buna qi (chee olarak telaffuz edilir) adını verdiler ve qi’nin meridyenler denilen yollardan akışını tanımlayan akupunktur bilimini kurdular.

Bu qi akışını uyumlu hale getirmek için tai chi chuan ve qi gong egzersizleri geliştirildi; Hintli yogiler de aynı şeyi yapmak için vücut duruş sistemlerini geliştirdiler. Batı tıbbı akupunktur, tai chi ve yoganın geleneksel enerji haritalarına şüpheyle yaklaştı, çünkü hiç kimse nadis ve meridyenlerin fiziksel kanıtlarını bulamadı.

Ancak son yıllarda Japonya’da Dr. Hiroshi Motoyama ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Dr. James Oschman liderliğindeki araştırmacılar, vücutta dolaşan bağ dokusunun kadim insanlar tarafından tanımlanan enerji akışları için yollar sağlama olasılığını araştırdılar.

Taocu Yoga, binlerce yıllık akupunktur uygulamasının kazandığı içgörüleri yoganın bilgeliğiyle birleştirir. Taoist Yoga, Motoyama’nın araştırmasına dayanarak, binlerce yıllık akupunktur uygulamasının kazandığı içgörülerle yoga bilgeliğini birleştiriyor.

Bu evliliği anlamak ve onu meditasyonda daha kolay oturmamıza yardımcı olmak için kullanmak için yin ve yang kavramlarına aşina olmalıyız. Taocu düşüncede karşıt güçler olan yin ve yang terimleri herhangi bir fenomeni tanımlayabilir. Yin, şeylerin sabit, hareketsiz, gizli yönüdür; yang değişen, harekete geçiren, açığa çıkaran yöndür. Diğer yin-yang kutupları arasında soğuk-sıcak, aşağı-yukarı, sakin-heyecan vardır. Yin ve yang göreceli terimlerdir, mutlak değildir; herhangi bir fenomen ancak başka bir şeye kıyasla yin veya yang olabilir. Aya işaret edip “Ay yin” diyemeyiz. Güneşe kıyasla ay yin’dir:

Daha soğuktur ve daha az parlaktır. Ancak Dünya ile karşılaştırıldığında (en azından bizim bakış açımıza göre), ay yang’dır: daha parlak, daha yüksek ve daha hareketli.

Göreceli olmanın yanı sıra, herhangi iki nesnenin yin-yang karşılaştırması, karşılaştırılan özelliğe bağlıdır. Örneğin lokasyon düşünüldüğünde kalp göğüs kemiğine göre yin’dir çünkü kalp daha gizlidir.

Ancak madde düşünüldüğünde, kalp göğüs kemiğine göre yangtır çünkü kalp daha yumuşak, daha hareketli ve daha elastiktir. Yin ve yang perspektifinden çeşitli yoga tekniklerini analiz ederek, en alakalı yön, ilgili dokuların esnekliğidir.

Kaslar gibi yang dokular daha sıvı dolu, yumuşak ve elastiktir; bağ dokusu (bağlar, tendonlar ve fasya) ve kemikler gibi yin dokuları daha kuru, daha sert ve daha serttir. Ek olarak, kas dokusuna odaklanan egzersiz yang’dır; bağ dokusuna odaklanan egzersiz yin’dir.

Taocular, yang uygulamasının bedenlerimizi ve zihnimizi temizleyip güçlendirirken qi durgunluğunu ortadan kaldırdığını söylerler. Ancak yang yoga uygulaması tek başına vücudu oturarak meditasyon gibi bir yin aktivitesi için yeterince hazırlamayabilir.

Yoga duruşlarında eklemlerimizi hareket ettirdiğimizde ve büktüğümüzde, hem kaslara hem de bağ dokularına meydan okunduğu kesinlikle doğrudur.

Ancak Taocu bir bakış açısına göre, şu anda Batı’da uygulanan yoganın çoğu yang pratiğidir – esas olarak hareket ve kas kasılmasına odaklanan aktif uygulama. Birçok yoga öğrencisi, ayakta pozlar, Güneşe Selamlar veya ters dönmeler gibi kasları kanla aşılayan asanalarla ısınmayı sever.

Bu strateji, kasları germek ve güçlendirmek için mantıklıdır; Tıpkı bir sünger gibi, bir kasın esnekliği, sıvı içeriğine göre önemli ölçüde değişir. Bir sünger kuruysa, yırtılmadan hiç gerilmeyebilir, ancak bir sünger ıslaksa, büyük ölçüde bükülebilir ve esneyebilir. Benzer şekilde, kaslar kanla dolduğunda, gerilmeleri çok daha kolay hale gelir.

Yang yoga, özellikle hareketsiz modern bir yaşam tarzı yaşayanlar için fiziksel ve duygusal sağlık için muazzam faydalar sağlar. Taocular, yang uygulamasının bedenlerimizi ve zihnimizi temizleyip güçlendirirken qi durgunluğunu ortadan kaldırdığını söylerler. Ancak yang yoga uygulaması tek başına vücudu oturarak meditasyon gibi bir yin aktivitesi için yeterince hazırlamayabilir. Oturarak meditasyon bir yin aktivitesidir, sadece hala olduğu için değil, bağ dokusunun esnekliğine bağlı olduğu için.

Bağ dokusu her kemik, kas ve organda bulunsa da en çok eklemlerde yoğunlaşır. Aslında, eklem esnekliğinizin tamamını kullanmazsanız, bağ dokusu, aktivitelerinize uyum sağlamak için gereken minimum uzunluğa yavaşça kısalacaktır. Yıllarca yetersiz kullanımdan sonra dizlerinizi esnetmeye veya sırtınızı kamburlaştırmaya çalışırsanız, eklemlerinizin kısaltılmış bağ dokusu tarafından “küçültülmüş” olduğunu keşfedeceksiniz.

Çoğu insan Yin Yoga’nın fikirleriyle tanıştığında, bağ dokusunu germek düşüncesi karşısında titrerler. Bu şaşırtıcı değil: Çoğumuz bağ dokularımızın farkına yalnızca ayak bileğimizi burktuğumuzda, belimizi gerdiğimizde veya bir dizimizi patlattığımızda haberdar olduk.

Ancak yin uygulaması, tüm bağ dokularını germek veya savunmasız eklemleri zorlamak için bir çağrı değildir. Örneğin Yin Yoga hiçbir zaman dizinizi bir yandan diğer yana esnetmez; bu şekilde bükülmek üzere tasarlanmamıştır. Yin dizle çalışması tam fleksiyon ve ekstansiyon (bükme ve düzleştirme) arayışına girse de, bu aşırı derecede hassas eklemi asla agresif bir şekilde germeyecektir.

Genel olarak, bir yin yaklaşımı, özellikle kalçalar, pelvis ve alt omurga olmak üzere, genellikle şekillendirilemez olarak algılanan alanlarda esnekliği teşvik etmeye çalışır. Tabii ki, herhangi bir egzersizi aşırı yapabildiğiniz gibi yin pratiğini de abartabilirsiniz. Yin uygulaması birçok yogi için yeni olduğundan, fazla çalışmanın belirtileri de yabancı olabilir. Yin uygulaması kaslı olarak yorucu olmadığı için nadiren kas ağrılarına neden olur.

Gerçekten çok ileri gittiyseniz, eklem hassas veya hafif burkulmuş hissedebilir. Daha ince sinyaller, özellikle boynunuzda veya sakroiliak eklemlerinizde kasların kavranması veya spazmını veya kayropraktik terimlerle uyumsuz olarak ağrı veya yanlış hizalanma hissini içerir.

Bir poz bunun gibi semptomlara neden oluyorsa, bir süre pratik yapmayı bırakın. Ya da en azından, maksimum esnemenin dışına çıkın ve çok daha ince ipuçlarına karşı hassasiyet geliştirmeye odaklanın. Sadece pozların derinliğini ve pozlarda geçirdiğiniz süreyi yavaş yavaş artırarak dikkatlice ilerleyin.

Taoist yaklaşım ve yoga ilişkisine daha derinlemesine bakmak isterseniz Yin Yoga Modülü Eğitimine katılmanızı tavsiye ederiz.

SERTİFİKALI YİN EĞİTİMİ

Keşfedilecek Daha Fazlası

Sandalye Yogası

Merhaba bu yazıda sizleri sandalye üzerinde yoga yapmaya davet ediyoruz.. Yoga yapmamak için bahaneler olmasın.. İhtiyacınız olan tüm malzeme bir adet sandalye.. Hazırsanız başlayalım! Başlamadan evvel ayaklarınızın yerde , omurganızın dik olmasına özen gösterin.. 1.Çeneyi göğüs kafesine yaklaştırıp hafifçe omuzları düşürün. 2-3 nefes kalabilirsiniz.   2. Nefes alırken kolları ve

Devamını Oku »

Fit Pizza

Bu yazıda sizlerle ara sıra yaptığım ve gerçekten hem leziz olan hem de kilo aldırmayan bir pizza tarifi paylaşıyorum. Gluten hassasiyetiniz var ise bu tarif tam size göre!   Malzemeler çok basit ve yapımı çok kolay!   Malzemeler:   Hamuru için: 1 yumurta 1 paket kabartma tozu 1 bardak yoğurt(

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

15.12.2021
Vinyasa Teacher Training in MEXİCO
1 DECEMBER -13 DECEMBER  Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga ties into today’s masters Discover mindfulness meditation Experience intensive study and practice of asanas Discover the meaning of

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...