Yoga Nidra ve Beş Kosha

Bu gönderiyi paylaş

Yoga nidra veya yoga uykusu( meditasyon uygulaması) , yoga kitaplarında tartışıldığı gibi beş ana koshaya dayanır. Bazen kılıf olarak adlandırılan bu katmanlar, fiziksel, enerjik, zihinsel / duygusal, daha yüksek zeka ve mutluluk bedenlerini içerir. Yoga nidra senaryolarında açıklandığı gibi, her katman birer birer öne çıkar ve daha sonra yerine yerleşir ve uygulayıcıyı meditasyon boyunca rahatsız etmeden bırakır.

Gelin öne bu beş koshanın her birini tanıyalım ve bir yoga nidra pratiği ile nasıl ilişkili olduklarını keşfedelim:

1. FİZİKSEL KATMAN:

İlk katman ve belki de tanımlanması en kolayı, fiziksel katman veya annamaya kosha’dır. Kelimenin tam anlamıyla, “gıda bedeni”, annamaya kosha tüm kaslarınızı, kemiklerinizi, tendonlarınızı ve bağlarınızı içerir. Bu koshayı doğrudan deneyimleyebilirsiniz. Bu sizin bedeniniz ve onu görebiliyor ve hissedebiliyorsunuz.

Bir yoga nidra pratiğinde, bu katmana vücut taraması gibi fiziksel bir deneyim katılır. “Başınızı, kollarınızı, bacaklarınızı, üst bedeninizi, alt bedeninizi rahatlatın” gibi ipuçları duyabilirsiniz. Beden doğrudan konuşulur ve gözlemlenir. Bir sonraki katmana geçerken, fiziksel beden, bir anlamda, doğrudan farkındalığınızdan uzaklaşır.

2. ENERJİ KATMANI

İkinci katman pranamaya kosha, “enerji bedeni”. Bu katman algılanabilir, ancak annamaya kosha’dan önemli ölçüde daha incedir. Yoga felsefesine göre, prana’mız ya da enerjimiz nadiler adı verilen iç kanallardan geçer ve nefesi alır. Prana bazen “nefes” olarak tercüme edilmesine rağmen, nefesin kendisi değildir. Nefesle çalışır, ancak nefesden daha incedir.

Pranamaya kosha’yı yoga nidra pratiğinde nefesi gözlemleyerek yönlendiriyoruz. Sadece nefes alma ve nefes vermenizi gözlemlemeniz istenebilir veya parmaklarınızı kullanmadan nadi shodhana (alternatif burun deliği solunumu) gibi bir uygulama yapabilirsiniz. Şöyle bir şey, “Sağ burun deliğine nefes al. Duraklat. Sol burun deliğinden nefes ver. Duraklat. Sol burun deliğine nefes al. Duraklat. Sağ burun deliğinizden nefes verin, . Burada amaç, nefesinize odaklandıkça, vücudunuzdaki bazı enerjisel kısıtlamaların serbest kalmasıdır. Sonra bu katman, tıpkı fiziksel katman gibi, düşer.

3. ZİHİNSEL/DUYGUSAL KATMAN

Üçüncü kosha manomaya kosha, “zihin bedeni” dir. Bu en büyüleyici katmanlardan biridir, çünkü duygularımızın bulunduğu yer budur. Öfke ya da korku ile taşındığımızı hissettiğimizde (ya da yukarıdaki örnekte B arkadaşı gibi yıldız çarptığında), bu koshada yaşıyoruz. Manomaya kosha, her durumda içgüdüsel zihin durumumuzla ilgilidir, kendimiz ve başkaları ile hem gönüllü hem de istemsiz iletişimi ortaya koyar. Bu katmanla aşağı itip görmezden gelmekle uğraşmaktan kaçınmaya çalışabiliriz, ancak sonra duygularımız yüzeye (ve ötesine) fırlayabilir ve bizi artık duygusal ve / veya fiziksel reaksiyonlar artık içeremeyeceğimiz bir “kırma” noktasına getirebilir. Bu yüzden bu katman, duyguları onlar tarafından yönetilmeden deneyimleyebileceğimiz yoga nidra’da ele alınmaktadır.

Genel ağırlık veya hafiflik hissini fark etmeniz veya kalbinizi hissetmeniz ya da rahatladığınız bir zamanı (ve daha sonra da olmayan bir zamanı) hatırlamanız istenebilir. Bu egzersizin bir başka harika kısmı, manomaya kosha’nın gerçekten ayrı bir katman olduğunu ve aslında endişe veya mutluluk ya da öfke olmadığınızı hissedebilmenizdir – bunların sadece sizin içinizde olan reaksiyonlar veya duygular olduğunu.

Bu katmana hitap ettikten sonra, o da  arka plana da düşer.

4. YÜKSEK ZEKA KATMANI

Bu katman vijnanamaya kosha, “bilgelik bedeni” dir ve manomaya kosha’nın daha akıllı, daha sezgisel kardeşidir. Bazen ağzınızdan beklenmedik bir şekilde içgörülü bir şey gelir ve kendinize “Bu nereden geldi?” diye sorarsınız. Bu senin vijnanamaya kosha kendini ifşa etmesidir. Başka bir örnek içinizdeki sestir. Örneğin, her iki yöne de bakıp hiçbir şey görmeseniz bile, neden her gün geçtiğiniz caddeyi geçmediğinizi bilmiyorsunuz. İçinizdeki bir şey size belirli bir günü geçmemenizi söyledi – ve bir süre sonra bir araba uyarmadan caddeden aşağı indi. Farklı bir rota seçmek hayatınızı kurtarmış olabilir! Bu işte vijnanamaya kosha.

Yoga nidra’da genellikle görselleştirme veya hikaye yoluyla vijnanamaya kosha ile çalışırız. Oldukça garip, değil mi? Siz ve ben farklı olmadığımız ve ayrılmadığımız daha yüksek bir varlık durumundan, kendinizi bir yağmur ormanında yürürken izleyebilirsiniz – koyu yeşil yaprakları gözlemleyerek, sarı merkezleri tüm merkeziniz boyunca ışık yayana kadar, tüm vücudunuzda… Dinleme, izleme ve hissetme derin bir içsel durumdan gelir. Sonra bu katman da arka plana düşer.

5. MUTLULUK KATMANI

Beşinci kılıf Anandamaya kosha veya “mutluluk katmanı” dır ve mutlu bir duruma tamamen geçiş olarak tasvir edilir. Bu, beş kosanın en incesidir, sadece sizinle ilahi olan arasında bir ayrılık şeridi vardır.

Yoga nidra’da, bu katman diğer katmanların tüm uygulamalarında ve ayrıca yolculuk bittikten ve meditasyondan çıkarılmadan önce kısa bir sessizlikte kalınır…

Keşfedilecek Daha Fazlası

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

15.10.2021
Vinyasa Teacher Training in MEXİCO
6-20TH MARCH  24TH APRİL-7TH MAY 15TH MAY- 29TH MAY 1TH JUNE- 15TH JUNE 1TH AUGUST -15TH AUGUST Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga ties into today’s masters Discover

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...