Yoganın Amacı Nedir?

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Chitta Vritti Nirodhah

Batı dünyasında, yogayı genellikle esneklik kazanmamıza, biraz güçlenmemize yardım eden ve hatta stresli işlerimizden ve aile ile ilgili sorunlarımızdan kurtulmamıza yardımcı olabilecek fiziksel bir uygulama olarak algılıyoruz.

Bununla birlikte, geleneksel yoga, öncelikle vücut ile ilgili değildir. Telaşlı günlük hayatınızdan sağlıklı, esnek olmamızla ilgili değildir. Yoganın kökeni zihinle ilgilidir. Yoga bilinç içindir.

Yogayı tanımlamak için farklı yaklaşımlara sahibiz (Sanskrit dili: yuj), fiziksel ve daha yüksek benlik birliği, bireysel nefesin kozmik nefesle birleşmesi, gerçekleşme ve kendi kendimizdeki doyum, cehaletin gerçeklikten ya da süreksizlikten ayrılması gibi . Ancak, amacın, yoganın nihai amacının tanımlanması söz konusu olduğunda kendimize şu soruyu soralım: Niçin yoga yapıyoruz, amaç nedir?

Başlığın ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz? Öyleyse hemen konuya girelim!

Chitta Vritti Nirodhah: nedir? ~

Bu üç Sanskrit dili kelime Patanjali tarafından yazılmış yoga sutralarına kadar uzanıyor. Bu, yoganın manevi pratiği yoluyla içsel yolculuğun geleneksel felsefi temelidir.

Yoga sutraları (temel prensipler) bize yoga yaparken, içimizde neler olduğunu – zihnimizi, duygularımızı ve tüm iç bedeni “yol haritası” sağlar. 2000 yıldan daha uzun bir süre önce oluşmasına rağmen, bu sutralar günümüzde hala yoga öğrencilerinin mücadeleleriyle ilgilidir.

“Yogas chitta vritti nirodhah” diyerek yoga uygulamasının amacını, “Yoga zihnin dalgalanmalarını kontrol ediyor” anlamına geliyor ya da kelimenin tam anlamıyla şöyle ifade ediliyor:

Chitta: zihin, bilinç
Vritti: dalgalar, dalgalanmalar
Nirodhah: kontrol etmek, sessiz olmak
Böylece, yoga pratiği sırasında, bu fenomeni chitta vritti nirodhah’ı deneyimliyoruz ve bunun sonucunda “maymun aklı” olarak adlandırdığımız zihin dingin ve sükunetli oluyor.. Amacınız, zihni kontrol etmek için çabalamak değil, zihnin merkezinde dinlenmesine izin vermenizdir.

Patanjali, adanmış pratiğimizi geliştirerek, yaşadığımız tüm duygusal acıların nedeni olan yaşadığımız düşünceleri, duyguları ve duyumları tanımlamayı bırakabileceğimizi açıklıyor. O zaman gerçek benliğimizi deneyimlemeye açık olacağız. Temelde, bütün yoga yolculuğu maddeden ruhsal olana doğru dönüyor.

“Yoga, huzur, sükunet ve neşe kapısının kilidini açan altın anahtardır.”
(B.K.S. Iyengar)

Başka bir deyişle: Yoga, içimizdeki diğer derinlere bir adım atmamızı teşvik eder; yaşamın dış yönleriyle özdeşleşmemizden haberdar olmak; bu yönleriyle bağdaşmamak ve nihayetinde bu iç huzur yerini bulmak. Geçici zevklerin ötesinde olan bu yer; bu, yaşamdaki tüm enerji ve yaratıcılığın kaynağıdır.

 

Keşfedilecek Daha Fazlası

Yoga Nidra ve Beş Kosha

Yoga nidra veya yoga uykusu( meditasyon uygulaması) , yoga kitaplarında tartışıldığı gibi beş ana koshaya dayanır. Bazen kılıf olarak adlandırılan bu katmanlar, fiziksel, enerjik, zihinsel / duygusal, daha yüksek zeka ve mutluluk bedenlerini içerir. Yoga nidra senaryolarında açıklandığı gibi, her katman birer birer öne çıkar ve daha sonra yerine yerleşir

Devamını Oku »

Savasana Pozu Neden Önemli?

Bugün çoğu yoga dersinde, Savasana (veya Shavasana) “son dinlenme pozu” olarak bilinir. Klasik hatha yoga veya Sivananda da egzersiz sırasında pozlar arasındaki kısa molalar için kullanır. İleri geri bükülmeler, dengeleme pozları veya ters çevirmelerle karşılaştırıldığında en kolay duruş gibi görünse de, Savasana aslında birçok insan için en zorlayıcı olabilir. Savasana’nın

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

15.11.2020
FİTFLOWYOGA UZMANLIK EĞİTİMİ
Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Yoga Alliance onaylı bu temel seviye hocalık programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...