Hanuman Olmak…

Bu gönderiyi paylaş

Her kimki içindeki Hanuman’ı bulmak ister , bu yazıyı onlara itaaf ediyorum..:)

Hanuman, muhteşem hikayenin en büyüleyici karakteri olan Ramayana’nın büyük kahramanıdır. Bir maymun şeklinde olmasına rağmen, en büyük bilge, yogi ve adanan olduğu söylenir.

Peki bu büyülü figürün içsel anlamı sizce nedir?Gelin şimdi bir de buna bakalım…

Hanuman, rüzgar tanrısı Vayu’nun oğlu olarak tasvir edilir. Bu, hareket hızını, istediği kadar küçük veya büyük olma gücünü açıklıyor.Ancak sembolizminin ardında gizlenmiş başka birçok yoga sırrı var. Hanuman ve kozmik enerji bugün dünyamız, yeni bilgi teknolojisiyle doludur. Modern bilim, yaşamlarımızı dönüştürmek için doğanın gizli güçlerine dokunmayı öğrendi. Ancak kozmik bir seviyede, evrendeki her şeyi yöneten daha derin bir enerji var. Bu sadece rüzgar veya hava unsurunun bir kuvveti değil, Kriya Shakti veya tüm canlı-cansız canlandıran kuvvetleri yöneten aynı zamanda eylem gücü olan “Vayu” dur. Vayu şimşek veya itici güç (vidyut) olarak kendini gösterir. Bu sadece bulutlardan kaynaklanan yıldırım değil, tüm alana nüfuz eden kinetik enerjidir. Vayu, atom altı bir seviyeden evrenin arkasındaki Big Bang’e kadar bir enerji operatörüdür. Yoga metodolojisi bununla ilgilidir. Bireysel düzeyde Vayu prana olur, bu sadece nefes değil, tüm motivasyonlarımızı tutan ve iç gücümüzü ve irademizi sürdüren yaşam gücüdür. Hanuman, bireysel prana aracılığıyla tezahür eden kozmik Vayu’yu temsil eder. Bu, hayatlarımızı içimizdeki İlahi benliğe veya Rama’ya adadığımızda, dış görünüş dünyasına bağlılığımızı bıraktığımızda gerçekleşir. Hanuman bize, daha yüksek potansiyelimizi gerçekleştirebileceğimiz ve büyülü olanı başarabileceğimiz atma-shakti veya öz gücü ile donatılmış içimizdeki tanrısallığı hatırlatır. Bize imkansızı başarmak için korkusuzluk, özgüven ve cesaret verir.

Hanuman ve Yoganın Gücü bu kozmik Vayu, yoganın gerçek gücüdür. Vücudun esnekliğini, sınırsız canlılığı, tartışılmaz irade gücünü ve zihin yoğunluğunu anlatır. En yüksek amacımız, kendimizi Hanuman olarak Rama’ya adamak gibi Prana’ya ulaşmak ve onunla birleşmektir. Hanuman, Rama’nın evrensel benlik gücünün yoludur. Rama, tüm doğayı yönlendiren, içinden Güneş ve Ay’ın hareket ettiği, Dünya’yı yerçekimi yoluyla yerinde tutan, kendiliğinden yol gösteren ‘kendiliği’ temsil eder. Yogi, bu kozmik Vayu ve evrensel Prana boyunca, tüm yaşamla uyum içinde çalışır. Gerçek bhakta veya adanan, Vayu’nun motive edici gücü olan İlahi iradeye teslim olur. Vayu’nun titreşimi Om veya Pranava’dır, tüm yaratılışın temel sesi. Upanişadlar bize Vayu’nun doğrudan Kozmik Gerçeklik olan Brahman’ın algılanabilir formu olduğunu öğretirler.

Hanuman olmak için iç doğamıza kozmik bilincin bir parçası olarak uyanmalıyız. Her birimiz içimizdeki evrenin tüm gücüne sahibiz. Hanuman, Rama’nın içimizde çalışan gücü, en içteki benliğimizin gücü, herkesin hükümdarıdır. Sita Devi’yi keşfeden yalnız Hanuman’dır. Sita, Rama’nın ya da benliğin tamamen gerçekleştirilebileceği daha derin bir kişisel bilgiyi ya da Atma Vidya’yı temsil eder. Sita aynı zamanda kozmik Vayu’nun bağlı olduğu kadınsı mekan ve alıcılık ilkesidir. Hanuman olmadan Sita’yı bulamayız ve Rama en yüksek dharma kaderini yerine getiremez. .

 

Sevgimle T.

Keşfedilecek Daha Fazlası

Sandalye Yogası

Merhaba bu yazıda sizleri sandalye üzerinde yoga yapmaya davet ediyoruz.. Yoga yapmamak için bahaneler olmasın.. İhtiyacınız olan tüm malzeme bir adet sandalye.. Hazırsanız başlayalım! Başlamadan

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

09.04.2024
Fitflowyoga Teacher Training in TULUM
2023 Programs: 1th-13th November 1-13th December 2024 Programs 3-15th January 1-13th February 1-13th March 1-13th April 1-13th May 1-13th June 1-13th July Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...