Hanuman Olmak…

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Her kimki içindeki Hanuman’ı bulmak ister , bu yazıyı onlara itaaf ediyorum..:)

Hanuman, muhteşem hikayenin en büyüleyici karakteri olan Ramayana’nın büyük kahramanıdır. Bir maymun şeklinde olmasına rağmen, en büyük bilge, yogi ve adanan olduğu söylenir.

Peki bu büyülü figürün içsel anlamı sizce nedir?Gelin şimdi bir de buna bakalım…

Hanuman, rüzgar tanrısı Vayu’nun oğlu olarak tasvir edilir. Bu, hareket hızını, istediği kadar küçük veya büyük olma gücünü açıklıyor.Ancak sembolizminin ardında gizlenmiş başka birçok yoga sırrı var. Hanuman ve kozmik enerji bugün dünyamız, yeni bilgi teknolojisiyle doludur. Modern bilim, yaşamlarımızı dönüştürmek için doğanın gizli güçlerine dokunmayı öğrendi. Ancak kozmik bir seviyede, evrendeki her şeyi yöneten daha derin bir enerji var. Bu sadece rüzgar veya hava unsurunun bir kuvveti değil, Kriya Shakti veya tüm canlı-cansız canlandıran kuvvetleri yöneten aynı zamanda eylem gücü olan “Vayu” dur. Vayu şimşek veya itici güç (vidyut) olarak kendini gösterir. Bu sadece bulutlardan kaynaklanan yıldırım değil, tüm alana nüfuz eden kinetik enerjidir. Vayu, atom altı bir seviyeden evrenin arkasındaki Big Bang’e kadar bir enerji operatörüdür. Yoga metodolojisi bununla ilgilidir. Bireysel düzeyde Vayu prana olur, bu sadece nefes değil, tüm motivasyonlarımızı tutan ve iç gücümüzü ve irademizi sürdüren yaşam gücüdür. Hanuman, bireysel prana aracılığıyla tezahür eden kozmik Vayu’yu temsil eder. Bu, hayatlarımızı içimizdeki İlahi benliğe veya Rama’ya adadığımızda, dış görünüş dünyasına bağlılığımızı bıraktığımızda gerçekleşir. Hanuman bize, daha yüksek potansiyelimizi gerçekleştirebileceğimiz ve büyülü olanı başarabileceğimiz atma-shakti veya öz gücü ile donatılmış içimizdeki tanrısallığı hatırlatır. Bize imkansızı başarmak için korkusuzluk, özgüven ve cesaret verir.

Hanuman ve Yoganın Gücü bu kozmik Vayu, yoganın gerçek gücüdür. Vücudun esnekliğini, sınırsız canlılığı, tartışılmaz irade gücünü ve zihin yoğunluğunu anlatır. En yüksek amacımız, kendimizi Hanuman olarak Rama’ya adamak gibi Prana’ya ulaşmak ve onunla birleşmektir. Hanuman, Rama’nın evrensel benlik gücünün yoludur. Rama, tüm doğayı yönlendiren, içinden Güneş ve Ay’ın hareket ettiği, Dünya’yı yerçekimi yoluyla yerinde tutan, kendiliğinden yol gösteren ‘kendiliği’ temsil eder. Yogi, bu kozmik Vayu ve evrensel Prana boyunca, tüm yaşamla uyum içinde çalışır. Gerçek bhakta veya adanan, Vayu’nun motive edici gücü olan İlahi iradeye teslim olur. Vayu’nun titreşimi Om veya Pranava’dır, tüm yaratılışın temel sesi. Upanişadlar bize Vayu’nun doğrudan Kozmik Gerçeklik olan Brahman’ın algılanabilir formu olduğunu öğretirler.

Hanuman olmak için iç doğamıza kozmik bilincin bir parçası olarak uyanmalıyız. Her birimiz içimizdeki evrenin tüm gücüne sahibiz. Hanuman, Rama’nın içimizde çalışan gücü, en içteki benliğimizin gücü, herkesin hükümdarıdır. Sita Devi’yi keşfeden yalnız Hanuman’dır. Sita, Rama’nın ya da benliğin tamamen gerçekleştirilebileceği daha derin bir kişisel bilgiyi ya da Atma Vidya’yı temsil eder. Sita aynı zamanda kozmik Vayu’nun bağlı olduğu kadınsı mekan ve alıcılık ilkesidir. Hanuman olmadan Sita’yı bulamayız ve Rama en yüksek dharma kaderini yerine getiremez. .

 

Sevgimle T.

Keşfedilecek Daha Fazlası

Yoga Nidra ve Beş Kosha

Yoga nidra veya yoga uykusu( meditasyon uygulaması) , yoga kitaplarında tartışıldığı gibi beş ana koshaya dayanır. Bazen kılıf olarak adlandırılan bu katmanlar, fiziksel, enerjik, zihinsel / duygusal, daha yüksek zeka ve mutluluk bedenlerini içerir. Yoga nidra senaryolarında açıklandığı gibi, her katman birer birer öne çıkar ve daha sonra yerine yerleşir

Devamını Oku »

Neden Yavaşlamaya İhtiyacımız Var?

Anksiyete, uykusuzluk, sinirlilik ve sabırsızlık günümüzde en kötü düşmanlarımızdan bazıları. Toplumumuz hiç bu kadar hızlı olmamıştı. Sosyal medyada karşılaştığımız sonsuz bilgi akışı bizi tüm gün ateşliyor. Önemli konular, çok önemli olmayanlar ve aralarında çok fazla, bazen birini diğerinden ayırmak zor olabiliyor. Sinir sistemimiz bunun için yapılmamıştır veya daha iyisi bununla

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

Tulum’a Spiritüel Bir Yolculuk…
Bazen bir elin,  elinden tutması için harekete geçersin…   Ben elimi uzatmaya hazırım ya sen?   Kendi içsel yolculuğunda sana  kendi deneyimlerimden ve spirituel yolculuğumdan ilhamımla  rehber olmak istiyorum..   Tulum seni çağırıyor..   Ruhun kanatları var ancak uçması için ağırlıklarını bırakması gerek.   Mayan topraklarında şifalanmaya hazır mısın?

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...