Pranayama Nedir?

Bu gönderiyi paylaş

Yoga hakkındaki en eski kaydedilmiş metinlerin neredeyse hiç duruşu yoktur ve bunun yerine meditasyon ve pranayama uygulamaları yoluyla kurtuluş arayışını vurgulama eğilimindedir.

Gelin Pranayama’nın terim anlamına detaylıca bakalım:

Pranayama kelimesi iki ayrı Sanskritçe teriminden oluşan bir bileşiktir, prana ve yama. Atharvaveda, (Hint tıbbıyla ilgili en eski Vedik metinlerden biri) prana’nın “her ne ise, ne olduğu ve ne olacağının temel dayanağı” olduğunu söylüyor. Diğer metinler genellikle prana’yı “yaşam gücü” veya “yaşamsal enerji” olarak çevirir. Tamamlayıcı yama terimi genellikle “kısıtlama” veya “kontrol” olarak çevrilir. Pranayama, tipik olarak, çeşitli solunum teknikleri, meditatif görselleştirmeler ve fiziksel kilitler (veya kumbhaka) vasıtasıyla insan vücudundaki prana’yı kontrol etmek için tasarlanmış bir dizi uygulama olarak tanımlanır. Sanskrit dili inanılmaz derecede zengindir ve birçok dil gibi bir kelimenin çoğu zaman birçok farklı anlamı olabilir. Harvard Üniversitesi Budist Papaz Khenpo Migmar Tseten gibi bazı bilginler, bileşimin bileşenlerini çeviri amacıyla pran ve ayama’ya ayırmayı tercih ediyorlar. Bu şekilde parçalandığında, pranayama pran, (yaşam gücü) ve ayama (genişleme veya genişleme anlamına gelir) olur. Bu durumda, yapışık pranayama terimi “yaşam gücünün genişlemesi” anlamına gelir.

Pranayama’nın Faydaları

Prana vücudun tüm işlevlerinin itici gücüdür” ve “vücudun sindirim gibi , boşaltım gib fiziksel işleyişin hepsi prana’nın vücuttaki etkin işleyişine bağlıdır. Tüm hastalıkların ve zihinsel dengesizliğin kökleri, vücudun enerji akışındaki anormalliklere ve eksikliklere kadar takip edilebilir. Wang-Toutain’in görüşüne göre, pranayama uygulamaları, “nefes kontrolü yaşam gücünü etkilemek için en doğrudan yöntemdir” çünkü hastalıkları iyileştirmek ve zihinsel dengesizlikleri düzeltmek için özellikle güçlü bir araç görevi görür.

Keşfedilecek Daha Fazlası

Taocu Yoga Kökleri

Derin meditasyon yoluyla, kadim ruhani ustalar bedenin enerji sistemi hakkında içgörü kazandılar. Hindistan’da yogiler bu enerji prana ve yollarına nadi adını verdi; Çin’de Taocular buna

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

09.04.2024
Fitflowyoga Teacher Training in TULUM
2023 Programs: 1th-13th November 1-13th December 2024 Programs 3-15th January 1-13th February 1-13th March 1-13th April 1-13th May 1-13th June 1-13th July Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...