Pranayama Nedir?

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Yoga hakkındaki en eski kaydedilmiş metinlerin neredeyse hiç duruşu yoktur ve bunun yerine meditasyon ve pranayama uygulamaları yoluyla kurtuluş arayışını vurgulama eğilimindedir.

Gelin Pranayama’nın terim anlamına detaylıca bakalım:

Pranayama kelimesi iki ayrı Sanskritçe teriminden oluşan bir bileşiktir, prana ve yama. Atharvaveda, (Hint tıbbıyla ilgili en eski Vedik metinlerden biri) prana’nın “her ne ise, ne olduğu ve ne olacağının temel dayanağı” olduğunu söylüyor. Diğer metinler genellikle prana’yı “yaşam gücü” veya “yaşamsal enerji” olarak çevirir. Tamamlayıcı yama terimi genellikle “kısıtlama” veya “kontrol” olarak çevrilir. Pranayama, tipik olarak, çeşitli solunum teknikleri, meditatif görselleştirmeler ve fiziksel kilitler (veya kumbhaka) vasıtasıyla insan vücudundaki prana’yı kontrol etmek için tasarlanmış bir dizi uygulama olarak tanımlanır. Sanskrit dili inanılmaz derecede zengindir ve birçok dil gibi bir kelimenin çoğu zaman birçok farklı anlamı olabilir. Harvard Üniversitesi Budist Papaz Khenpo Migmar Tseten gibi bazı bilginler, bileşimin bileşenlerini çeviri amacıyla pran ve ayama’ya ayırmayı tercih ediyorlar. Bu şekilde parçalandığında, pranayama pran, (yaşam gücü) ve ayama (genişleme veya genişleme anlamına gelir) olur. Bu durumda, yapışık pranayama terimi “yaşam gücünün genişlemesi” anlamına gelir.

Pranayama’nın Faydaları

Prana vücudun tüm işlevlerinin itici gücüdür” ve “vücudun sindirim gibi , boşaltım gib fiziksel işleyişin hepsi prana’nın vücuttaki etkin işleyişine bağlıdır. Tüm hastalıkların ve zihinsel dengesizliğin kökleri, vücudun enerji akışındaki anormalliklere ve eksikliklere kadar takip edilebilir. Wang-Toutain’in görüşüne göre, pranayama uygulamaları, “nefes kontrolü yaşam gücünü etkilemek için en doğrudan yöntemdir” çünkü hastalıkları iyileştirmek ve zihinsel dengesizlikleri düzeltmek için özellikle güçlü bir araç görevi görür.

Keşfedilecek Daha Fazlası

Yoga Ne İşe Yarar?

Araştırmalar bir yoga uygulamasının depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmeye (çoklu meta-analizlerde), stresi yönetmeye ve kanserden kurtulanların refahını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmalar, uygulamanın genç müzisyenlerin akış durumlarını bulmalarına yardımcı olduğunu, 55 yaşın üzerindeki kadınların sıradanlığın üstünlüğünü deneyimlediğini ve ashram sakinlerinin “çoğu insanın yalnızca psikoaktif ilaç kullanırken yaşadığı türden bilinçte radikal

Devamını Oku »

Çakra Nedir?

Doğu Tıbbında kabul gören bir teoriye göre, etten kemikten olan maddi bedenimizden başka bir de enerji bedenimiz var. Kanın bedenimizde dolaştığı gibi, enerji de bu enerji bedenimizde dolaşıyor. Enerji düzgün akmadığında fiziksel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkabiliyor ve tedavi de akışın tekrar sağlanması ile gerçekleşiyor. Enerji beden kuramına göre bedenin dışında aura, magen

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

Tulum’a Spiritüel Bir Yolculuk…
Bazen bir elin,  elinden tutması için harekete geçersin…   Ben elimi uzatmaya hazırım ya sen?   Kendi içsel yolculuğunda sana  kendi deneyimlerimden ve spirituel yolculuğumdan ilhamımla  rehber olmak istiyorum..   Tulum seni çağırıyor..   Ruhun kanatları var ancak uçması için ağırlıklarını bırakması gerek.   Mayan topraklarında şifalanmaya hazır mısın?

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...