Yoga Ne İşe Yarar?

Bu gönderiyi paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Araştırmalar bir yoga uygulamasının depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmeye (çoklu meta-analizlerde), stresi yönetmeye ve kanserden kurtulanların refahını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar, uygulamanın genç müzisyenlerin akış durumlarını bulmalarına yardımcı olduğunu, 55 yaşın üzerindeki kadınların sıradanlığın üstünlüğünü deneyimlediğini ve ashram sakinlerinin “çoğu insanın yalnızca psikoaktif ilaç kullanırken yaşadığı türden bilinçte radikal bir değişime” ulaştığını gösteriyor.

Burada, onu çalışmanın mükemmel zorluğu yatıyor: Asana ya da muhtemelen “yoga” yı duyduğunuzda düşündüğünüz pozlar serisi fiziksel bir egzersiz, evet, ama aynı zamanda kardeşi gibi psikolojik ve algısal bir egzersiz, meditasyon.

Konuştuğum neredeyse tüm araştırmacılar, hiç kimsenin “yoganın nasıl çalıştığını” tam olarak bilmediği konusunda beni uyardı: Uzun vadeli uygulamanın kapsamlı meyveleri son derece özneldir ve başka bir kişinin fenomenolojisine erişim sağlayan bir çalışma tasarlamak oldukça zordur.

Uzun ve kıtalararası geçmişi nedeniyle “yoga” nın tanımını bulmak bile zor. Nefes Projesi’nin eğitim direktörü ve Yoga Anatomy’nin ortak yazarı Amy Matthews, yoganın vücudunuzun, nefesinizin ve dikkatinizin aynı yere odaklandığı herhangi bir “hareket uygulaması” olduğunu söylüyor.


Ayak sesleri ile senkronize olan nefeslerle meditatif bir duruma giren bir koşucu yoga yapıyor. Standart bir asana uygulamasında, dikkatinizin gösteriyi tamamen yürütmesinden ziyade, bedenin, nefenin ve dikkatin hepsinin birbiriyle konuşmasına sahip olma niteliği vardır. Madde üzerinde akıl değildir; maddeyle konuşmak zihindir.

Aynı pozları her gün, her yıl tekrar tekrar yapıyorsanız, vücudunuzun kendisini bu formlarda nasıl ifade ettiği konusunda oldukça yakınlaşacaksınız ve bu arada araştırmacıların propriyosepsiyon dediği şeyi geliştireceksiniz veya Vücudunuzun uzayda nerede olduğuna dair farkındalık ve iç algı ya da sadece cildinizdeki havanın hisleri değil, bedeninizi ve duygusal durumunuzu dikkatli bir şekilde bükerken kemikleriniz, tendonlarınız ve vücut dokularınız de çalışacak.

Yoga eğitmenleriniz  sizi yapmaya teşvik ettiği gibi, iskeletinizin vücudunuzun neresinde olduğuna ve bunun üzerindeki tüm et katmanlarının nasıl olduğuna dair daha ince bir fikir ediniyorsunuz. Harvard Tıp Fakültesi yardımcı doçenti Sat Bir Singh Khalsa’nın bana söylediği gibi, iç farkındalıktaki bu artışlar tüm yaşam tarzlarını değiştirebilir.

“Sekiz hafta yoga yapıp ardından sigara içen biri,” Tanrım, bunların ne kadar kötü olduğunu hiç fark etmemiştim, buna dayanamıyorum, bu çok kötü hissettiriyor “diyecek. Eğitimle, vücudun hisleri sizin için daha fazla algılanabilir hale gelir, böylece nesnelerin toksisitesini daha yüksek bir yoğunlukta hissedersiniz. Bu nedenle, yoganın yaşam tarzı hastalıklarını kontrol etmede süper güçlü olabileceğini söylüyor. “İnsanlar diyetlerini değiştiriyorlar, davranışlarını kendilerini daha iyi hissettirecek şekilde değiştiriyorlar, çünkü şimdi hayatlarında ilk kez, aslında daha fazlasını hissediyorlar.”

Zihin ve beden aynı birleşik şeyin iki özelliğidir, diyor. “Evet, beynin farklı olduğunu düşünmek faydalı olabilir – bu şeyler hakkında düşünmenin meşru bir yolu, ama bu gerçek değil, bir metafor,” diyor. “Aynı şeyin iki parçası”, daha çok kişi olarak bilinir. Ve yoga ile, oldukça benzersiz bir şekilde, hepsiyle ilgileniyorsunuz…

Fitflowyoga derslerine katılmak için bizimle iletişime geçin: info@fitflowyoga.com

Keşfedilecek Daha Fazlası

Meditasyon Tarzını Bul…

Meditasyon stillerine göre sıralama, yeni bir uygulayıcı olduğunuzda yoga sınıfı programlarını gözden geçirmek gibi bir şey olabilir. Meditasyonun doğum yeri olan Hindistan’da bile, pratik için tek bir kelime yok, diyor Dunne. Temel düzeyde, tüm meditasyon zihni bilinçli olarak geliştirmeyi amaçlar, ancak tüm stiller herkes için doğru değildir. Bir farkındalık pratiği

Devamını Oku »

Bandha Nedir?

Yoga uygulamaları bazen beklenmeyeni başarmak için tasarlanır. Enerji akışını yatıştırmak yerine onu yoğunlaştırırlar. Vücudu soğutmak yerine ısı ve canlılık getirir. Enerjinin alışılmış yollardan akmasına izin vermek yerine, normal kanalları kısıtlar ve daha az tanıdık yollar bulmaya zorlarlar. Yoga uygulamaları bazen şunu gerçekleştirmek için tasarlanır: İç yogik kilitler veya bandhalar, bu

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

04.04.2021
FİTFLOWYOGA UZMANLIK EĞİTİMİ
Mindfulness Temelli Yoga Alliance Sertifikalı Uzmanlık Eğitimi Fitflowyoga  Temel Seviye Hocalık Programının amacı öncelikli olarak Yogayı bütünsel olarak kendiniz için öğrenmeniz , kendi yoga pratiğinizi oluşturmanız ve sonrasında sağlam bir temel üzerinden Vinyasa/flow tarzında yoga dersleri verebilmeniz için tasarlanmıştır. **Hiç yoga geçmişiniz yoksa bile eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimde yogayı

FitFlowYoga ile Yolculuğa Başla

Registration Form

Please fill in the form below to register.

  • E-bültenimize de kayıt olup etkinliklerden ilk önce haberdar olmak ister misiniz?

  • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır!

  • **Gönder butonuna tıkladıktan sonra en kısa sürede üyeliğiniz aktif edilecektir..

    Umarım sana özel hazırlanan tüm çalışmaları keyifle takip edersin..

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...