Yoganın -Matın Ötesindeki Faydaları

Bu gönderiyi paylaş

Yoga – Matın Ötesindeki Faydaları

Eski bir uygulama ve meditasyon olan yoga, günümüzün yoğun toplumunda giderek daha popüler hale geldi. Birçok insan için yoga, kaotik ve yoğun yaşamlarından bir geri çekilme sağlar. Yatak odanızdaki bir paspasta, Hindistan’da bir ashramda veya hatta New York City Times Square’de aşağı doğru bakan köpek duruşu uygulasanız da bu doğrudur. Yoga birçok zihinsel ve fiziksel fayda sağlar.

Yoga Türleri
Birçok yoga türü vardır. Hatha (birçok stilin bir kombinasyonu) en popüler stillerden biridir.
Hareketsiz, meditatif bir formdan ziyade daha fiziksel bir yoga türüdür. Hatha yoga pranayamalara (nefes kontrollü egzersizler) odaklanır. Bunları, savasana (dinlenme süresi) ile biten bir dizi asana (yoga duruşları) takip eder.
Yoga pratiği sırasında amaç, kendinizi fiziksel olarak zorlamak, ancak bunalmış hissetmemek. Bu “uçta”, odak noktanız nefesinizken zihniniz kabullenir ve sakinleşir.
Dikkatinizi şu anda vücudunuzun yeteneklerine odaklar. Aklın ve bedenin nefesini ve gücünü geliştirmeye yardımcı olur. Fiziksel görünümle ilgili değildir. Yoga stüdyolarında genellikle ayna yoktur. Böylece insanlar bir pozun ya da etrafındaki insanların görünüşünden ziyade farkındalıklarını içe doğru odaklayabilirler. Anketler, yoga uygulayanların vücutlarını yoga uygulamayan insanlardan daha fazla bildiğini bulmuştur. Ayrıca vücutlarından daha memnunlar ve daha az eleştirirler. Bu nedenlerden dolayı yoga, olumlu vücut imajı ve benlik saygısını teşvik eden yeme bozukluklarının ve programlarının tedavisinde ayrılmaz bir parça haline gelmiştir.
Mindful Olarak Yemek Yeme
Mindfulness (farkındalık), dikkatinizi, şimdiki zamanda kendinizi yargılamadan yaşadıklarınıza odaklamak anlamına gelir. Yoga yapmanın sadece o sınıfta değil, bir insanın hayatının diğer alanlarında da farkındalığı arttırdığı gözlemlenmiştir.
Araştırmacılar, mindful (dikkatli) yemeyi yeme ile ilgili fiziksel ve duygusal duygular hakkında yargılayıcı olmayan bir farkındalık olarak tanımlamaktadır. Bu davranışları kullanarak dikkatli beslenmeyi ölçmek için bir anket geliştirdiler:
o Dolu olsa bile yemek (disinhibisyon)
o Yiyeceklerin nasıl göründüğünün, tatlarının ve koktuğunun farkında olmak
o Yemeğin görme veya kokusu gibi çevresel ipuçlarına yanıt olarak yemek yeme
o Üzgün ​​veya stresli olduğunda yemek (duygusal yemek)
o Başka şeylerin dikkatini dağıttığında yemek yemek

Araştırmacılar, yoga uygulayanların puanlarına göre daha dikkatli besleyiciler olduğunu buldular. Hem yıllarca yoga pratiği hem de haftada birkaç dakika pratik yapılması daha iyi beslenme puanlarıyla ilişkilendirildi. Yoga yapmak vücudunuzun nasıl hissettiğinin daha fazla
farkında olmanıza yardımcı olur. Bu yüksek farkındalık, her bir ısırık veya yudumun tadını çıkarırken yemek zamanına taşınabilir ve yiyeceklerin ağzınızda nasıl koktuğunu, tadını ve hissinin daha çok farkında olmanıza yardımcı olur.
Kilo Verme ve Koruma Artışı
Yoga uygulayan ve dikkatli yiyen insanlar bedenleriyle daha uyumludur. Açlık ipuçlarına ve dolgunluk duygularına karşı daha duyarlı olabilirler.
Araştırmacılar, en az dört yıl boyunca haftada bir kez en az 30 dakika yoga uygulayan kişilerin orta yetişkinlikte daha az kilo aldıklarını buldular. Fazla kilolu insanlar aslında kilo verdiler.
Genel olarak, yoga uygulayanlar yoga uygulamayanlara göre daha düşük vücut kitle indekslerine (BMI) sahiptiler. Araştırmacılar bunu farkındalığa bağladılar. Dikkatli yemek yeme ve yemekle daha olumlu bir ilişkiye yol açabilir.
Zindeliği Geliştirme
Yoga, zihin ve bedendeki gerginliği ve kaygıyı yatıştırma yeteneği ile bilinir. Ancak bir kişinin egzersiz kapasitesi üzerinde de etkisi olabilir.
Araştırmacılar, daha önce yoga yapmayan küçük bir sedanter bireyler grubunu inceledi. Toplam 180 dakika boyunca haftada en az iki kez sekiz hafta yoga yaptıktan sonra katılımcılar daha fazla kas gücü ve dayanıklılığı, esnekliği ve kardiyo-solunum zindeliği elde ettiler.
Kardiyovasküler Faydaları
Birkaç küçük çalışma, yoganın kardiyovasküler risk faktörleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur: Hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncının düşmesine yardımcı olmuştur. Yoganın “baroreseptör hassasiyetini” yenilemesi muhtemeldir. Bu, vücudun kan basıncındaki dengesizlikleri algılamasına ve dengeyi korumasına yardımcı olur.Bir başka çalışma, yoga uygulamasının sağlıklı hastalarda ve bilinen koroner arter hastalığı olan hastalarda lipit profillerini iyileştirdiğini buldu. Ayrıca, insüline bağımlı olmayan diyabetli kişilerde aşırı kan şekeri seviyelerini düşürdü ve ilaç ihtiyacını azalttı. Yoga, kardiyovasküler ve stres giderici faydaları nedeniyle birçok kardiyak rehabilitasyon programına dahil edilmektedir. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın. Araştırmacılar ayrıca yoganın depresyon ve artritli insanlara yardım edip edemeyeceğini ve kanserden hayatta kalmayı geliştirip geliştiremeyeceğini de inceliyorlar.
Namaste.

Keşfedilecek Daha Fazlası

Tam Yogik Nefes Nedir?

Tam Yogik Nefes Nedir? Gövdenin üç bölümünü bağımsız olarak ancak sürekli olarak dolduran derin ve akışkan bir soluma ile başlar. Önce karnın alt kısmına nefes

Devamını Oku »

Hanuman Olmak…

Her kimki içindeki Hanuman’ı bulmak ister , bu yazıyı onlara itaaf ediyorum..:) Hanuman, muhteşem hikayenin en büyüleyici karakteri olan Ramayana’nın büyük kahramanıdır. Bir maymun şeklinde

Devamını Oku »

Şimdi Bu Yolculuğa FitFlowYoga İle Başla…

Sadece üyelere özel Online Eğitim’e başla.. Etkinlikler  , eğitimler, özel fırsatlardan ilk senin haberin olsun..

09.04.2024
Fitflowyoga Teacher Training in TULUM
2023 Programs: 1th-13th November 1-13th December 2024 Programs 3-15th January 1-13th February 1-13th March 1-13th April 1-13th May 1-13th June 1-13th July Dive deep and completely immerse yourself into the study of yoga with our 13 day teaching training program. Program Overview: Learn how the history of ancient yoga

Sana Özel hazırladığım ücretsiz eğitimlere katılmak için şimdi bu yolculuğa başla...